انواع مدل سوزن

آشنایی با انواع نمونه های سوزن خیاطی

انواع نمونه های سوزن خیاطی عبارتند از:

سوزن خیاطی عمومی
سوزن‌های لکه‌گیری
نمونه‌های بلند
سوزن‌های چرمی
سوزن کراس
سوزن گل­دوزی
سوزن‌های چنیل
سوزن لحاف‌دوزی
سوزن چرخ

انواع عمومی سوزن خیاطی

انواع سوزن‌های عمومی بسیار متداول و محبوب هستند و تقریبا جهت انجام بسیاری از امور روزمره از آن­ها استفاده می­شود. به این نوع ابزارها شارپس می‌گویند و از تمامی جوانب مانند طول، نوع چشم و ضخامت متوسط هستند. به طوری که چنین ابزاری جهت دوخت با دست بسیار ایده‌آل است.

در زیر به انواع اندازه سوزن دست و پارچه متناسب با آن اشاره می کنیم:

سایز سوزن 2,3,4 —————>مناسب برای پارچه‌های ضخیم
سایز سوزن 5,6,7,8,9,10 ——->مناسب برای پارچه‌هایی با ضخامت متوسط و سبک
سایز سوزن 11,12 ————–>مناسب برای پارچه‌های بسیار سبک با بافت ظریف

نمونه‌های لکه‌گیر

از برخی سوزن‌ها جهت انجام تعمیرات دوخت استفاده می‌شود. شکل و ظاهر این نوع از سوزن‌ها کمی متفاوت است و چشم‌های به‌مراتب بزرگ‌تری دارند. معمولا چنین ابزارهایی برای نخ‌های ظریف طراحی شده‌اند و با نخ یا پنبه به‌کار گرفته می‌شوند.

نمونه‌های لکه‌گیر نیز انواع مختلفی دارند که بر اساس نیازهای متفاوت مشتریان دسته‌بندی می‌شوند. حتی برخی نمونه‌ها در بازار است که چشم‌های کوچک­تری دارند ولی به همان منظور به‌کار گرفته می‌شوند.
انواع بلند و طویل

نمونه‌های بلند سوزن خیاطی در کمک به خیاطان بسیار موفق بوده‌اند. همکاری موفق نخ و پنبه با طراحی خاص چنین سوزن‌هایی باعث می‌شود که عیوب و اشکالات پارچه‌ها به‌خوبی پوشانده شود. معمولا چنین سوزن‌هایی اندازه‌هایی در حدود 14 تا 18 دارند.

چشم چنین ابزارهایی بسیار بزرگ است و کاربرد راحتی دارند. حتی از آن‌ها جهت بافندگی یا قلاب‌دوزی نیز استفاده می‌شود. اگرچه کاربرد چنین سوزن‌هایی عمومی است اما جهت تعمیر نیز مناسب هستند. ضخامت و اندازه آن‌ها به‌قدری خوب است که حتی در دوخت و اصلاح جعبه‌های پارچه‌ای نیز کارایی دارند.
سوزن چرمی

اشتباه نکنید! جنس آن‌ها از چرم نیست؛ بلکه از این ابزارها جهت دوخت انواع پارچه‌های چرم، جیر و از این دست استفاده می‌شود. از آن‌جایی‌که چنین پارچه‌هایی مقاومت بسیار بالایی دارند؛ ساختار سوزن خیاطی باید به‌گونه‌ای باشد که به‌خوبی در پارچه فرو برود. بنابراین بسیاری از خیاطان که قصد استفاده از پارچه­‌های ضخیم را دارند؛ از چنین ابزارهایی استفاده می‌کنند.

سوزن‌های چرمی دو نوع دستی و ماشینی دارند که هر یک با توجه به انواع نیازهای مشتریان طراحی و روانه بازار شده‌اند. با توجه به کارایی‌های چنین سوزن‌هایی استفاده از آن‌ها در کارگاه‌های کوچک و بزرگ صنایع دستی کاملا رایج است.

البته انواع کارهای دستی سنتی متفاوت است و در آن ها ضخامت‌های مختلفی از انواع پارچه‌ها به‌کار گرفته می‌شود؛ اما معمولا کاربرد چرم و جیر بیشتر است. به طوری که کاربرد چنین ابزاری را توجیه می­کنند. گفتنی است که عمده سوزن‌های مورد استفاده در کارگاه‌های صنایع دستی، از نوع چرمی است که از انواع ریزتر یا درشت‌تری نیز استفاده ­می­شود.

سوزن خیاطی چرمی
سوزن خیاطی کراس

سوزن‌هایی با این ساختار، دارای یک چشم بزرگ هستند که به‌کارگیری آن‌ها را راحت کرده‌است. همچنین وجود نقطه گرد در سوزن بسیار کارامد است. از چنین ابزارهایی معمولا جهت ایجاد انواع کوک‌ها استفاده می‌شود. حتی دوخت برخی بوم‌های نقاشی نیز با استفاده از چنین سوزن‌هایی انجام می‌شود.
انواع ابزارها جهت گلدوزی

گل­دوزی از آن دست کارهای ظریفی است که در آن معمولا از پارچه‌های نسبتا نازکی استفاده می‌کنند. اگرچه سوزن خیاطی گل­دوزی جهت خیاطی‌های عمومی نیز مناسب است؛ اما عمدتا در کارهای دستی و بسیار ظریفی مانند گل­دوزی کاربرد بیشتری دارد.

چشم آن تقریبا مناسب است و برای افرادی که دچار ضعف در بینایی هستند؛ تشخیص آن به‌راحتی امکان‌پذیر خواهد­بود. وجود چنین چشم بزرگی با توجه به کارایی آن کاملا مناسب است. چرا که گاهی مجبور هستید که چند نوع نخ را از آن عبور دهید. معمولا اندازه چنین ابزارهایی در حدود 7 و 9 است. البته نمونه‌های دیگری از انواع سوزن خیاطی نیز وجود دارد؛ اما این سایزها کارایی بیشتری دارند.
سوزن چنیل و کاربردهای آن

شاید نام چنین سوزنی را نشنیده باشید اما قطعا آن را بین انواع سوزن‌ها دیده‌اید. تشخیص انواع ابزارهای دوخت کمی سخت است و نیاز به تبحر و دانش ویژه‌ای دارد. این نمونه‌ها نیز عمدتا چشم‌های بزرگی دارند و کار را برای بسیاری از افراد آسان کرده‌‌اند.

درواقع سایزهای محبوب چنین سوزن‌هایی از 13 تا 26 در بازار یافت می‌شود اما معمولا سایزهای 13 و 14 آن کاربرد بیشتری دارند. افرادی که در گل­دوزی و روبان‌دوزی و مانند آن فعالیت می‌کنند؛ چنین سوزن‌هایی را به‌خوبی می‌شناسند. با توجه به سایز و اندازه چنین ابزارهایی معمولا از آن‌ها جهت دوخت پارچه‌های بسیار سنگین استفاده می‌شود.
انواع لحاف‌دوزی

انواع سوزن خیاطی که جهت لحاف‌دوزی تخصصی شده‌‌اند؛ بسیار پرکاربرد و معروف هستند. با توجه به کارایی‌ فراوان این نوع از سوزن‌ها، نمونه‌های متنوعی از آن‌ها در بازار موجود است. سایز آن‌ها به صورتی است که از 5 تا 12 یافت می‌شود. اگر مبتدی هستید؛ بهتر است که از سایز 7 استفاده کنید. اما مدل‌های بزرگ‌تر آن مانند سایز 10 نیز کاربرد زیادی دارد. چنین ابزارهایی تقریبا همه افراد با هر سطح بینایی را پوشش می‌دهند و در ایجاد کوک‌ها بسیار کمک می­کنند.
سوزن چرخ خیاطی

سوزن خیاطی مخصوص چرخ‌ها و ماشین‌ها همچون نمونه‌های عمومی کاربرد زیادی دارند و جهت انواع دوخت‌ از آن­ها استفاده می‌شوند. سوزن‌های مخصوص چرخ نیز تنوع فوق‌العاده زیادی دارند و معمولا برای مدل‌های مختلف چرخ خیاطی از نمونه‌های متفاوتی استفاده می‌کنند.

در زیر به انواع شماره سوزن و پارچه متناسب به آن اشاره می کنیم:

اندازه سوزن 9×70—————>مناسب برای پارچه‌های ابریشمی و سبک
اندازه سوزن 11×80————–>مناسب برای انواع پارچه‌های متوسط مانند پارچه، ساتن و پنبه
اندازه سوزن 14×90————–>مناسب برای انواع پارچه‌های متوسط تا سنگین که انواع متوسطی محسوب می‌شوند.
اندازه سوزن 16×100————->مناسب برای انواع پارچه‌های سنگین مانند جین، پرده، مبلمان نرم وغیره

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس آپ خرازی گلها

×