ملزومات خیاطی پرکاربرد در یک قاب

ملزومات خیاطی چیست و چه جایگاهی دارند؟!?

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات جامعی در زمینه ی هنر خیاطی، ملزومات خیاطی و مواردی که باید در اصول آن رعایت شود، به خوانندگان ارائه دهیم. در ادامه به بررسی مهم ترین و پرکاربرد ترین وسایلی که در خیاطی مورد استفاده قرار می گیرد مانند لایی خیاطی، بشکاف، رولت، اریب کتان و قیچی می پردازیم و انواع هر یک را معرفی می کنیم.

ملزومات خیاطی چیست و چه جایگاهی دارند؟

ملزومات خیاطی از دسته وسایلی محسوب می شوند که افراد برای دوختن لباس و یا تعمیر آنها نیازمند هستند. خیاطی یک هنر بسیار ارزشمند و کاربردی می باشد که هر فردی که خواهان فعالیت در این زمینه باشد، چه به صورت مبتدی و چه به صورت حرفه ای، باید ابتدا وسایل و ملزومات خیاطی مورد نیاز خود را تهیه نماید. هر فرد برای شروع کار و حرفه ی مورد نظر خود مانند خیاطی بایستی همه ی تجهیزات مورد نیاز اعم از چرخ خیاطی، قیچی، قرقره و بشکاف را فراهم نماید تا در زمان نیاز از آن ها استفاده کند. چرا که در صورت عدم موجودی این وسایل قطعا خیاط مد نظر کار را نصفه رها خواهد کرد. شما باید این ملزومات را متناسب با نیاز خود و با بالا ترین کیفیت موجود در بازار خریداری نمایید، تا بعد از خرید آن دچار پشیمانی نشوید. هر یک از این وسایل در این شغل جایگاه خاص و ویژه ای دارند، چرا که هر کدام از آنها کاربرد منحصر به فردی را دارا می باشند که می بایست در زمان درست و مناسب مورد استفاده قرار بگیرد تا نتیجه ی دلخواه نیز حاصل گردد.

ملزومات خیاطی پرکاربرد در یک قاب
ملزومات خیاطی پرکاربرد در یک قاب

معرفی انواع ملزومات خیاطی

همه ی وسایلی که در طراحی و دوختن لباس مورد استفاده افراد قرار می گیرند، بسیار حائز اهمیت هستند. ملزومات خیاطی بسیار گسترده هستند. این در حالی است که برخی از آنها مانند قرقره، متر، سوزن، قیچی، بشکاف و لایی خیاطی از کاربرد بیشتری نسبت به دیگر لوازم در این حرفه برخوردار می باشند. از دیگر وسایل مورد نیاز در خیاطی می توان به رولت، کاربن، اریب کتان، چتایی و … اشاره نمود. همچنین وسایلی نیز برای بعد از دوخت لباس نظیر اتو بخار و در صورت نیاز دکمه مورد توجه خیاطان قرار می گیرد. تا در نهایت همه ی مراحل طراحی و دوخت به درستی انجام شود و لباس قابل پوشیدن شود. بهتر است در خرید آنها نهایت دقت و حساسیت را به خرج دهید تا بتوانید در نهایت محصولات با کیفیتی را خریداری نمایید و در هنگام استفاده از آنها رضایت کافی داشته باشید. هر کدام از این لوازم کاربرد مخصوص خود را دارا می باشند تا بتوانند نتیجه ی زیبا و دلخواه را ایجاد نمایند. در ادامه قصد داریم تا شما را با کاربرد های این دسته از وسایل آشنا کنیم.

خیاطان از لایی خیاطی در چه مواردی استفاده می نمایند؟

یکی از لوازم بسیار پرکاربرد در خیاطی و دوخت لباس لایی خیاطی است، که استفاده های بسیار مهمی از آنها در این حرفه صورت می گیرد. این محصول در میان پارچه جای می گیرد و جلوه ی زیبا و جذابی را به لباس می بخشد. از این رو باعث می شود لباس در تن خوش فرم تر و خوش دوخت تر به نظر برسد. در صورت عدم استفاده از این محصولات در لباس هایی که استفاده از آن اجباری می باشد، منجر به بد شکل نشان دادن لباس در تن می شود و ظاهر زشتی به استایل فرد می­ بخشد. با توجه به جنس پارچه لباس از لایه های خیاطی با کاربرد های متفاوتی می توان استفاده نمود. لایی چسب، لایی حریر، لایی ارگانزا و … از مهم ترین و پرکاربرد ترین لایی های خیاطی در این صنعت می باشد. استفاده از لایی علاوه بر خوش فرم کردن لباس، به حالت ایستایی و استحکام آن نیز کمک می کند. این محصولات در قسمت های مختلف لباس دوخته و مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این محصول در یقه لباس، مچ آستین، جا دکمه و دمپای شلوار از مواردی است که بسیار مورد نیاز خیاطان خواهد بود.

انواع لایی چسب موجود در بازار
انواع لایی چسب موجود در بازار

ویژگی های یک بشکاف خوب چیست؟

یکی دیگر از ملزومات خیاطی که در این شغل بسیار مورد توجه قرار می گیرد، بشکاف است. این وسیله برای باز کردن جای دکمه و بریدن نخ مورد استفاده خیاطان و حتی افراد مبتدی قرار می گیرد. گاه ممکن است شما قسمتی از لباس را به اشتباه دوخته باشید، در این شرایط این محصول به کمک شما می آید و می توانید با استفاده از آن درز ها و بخش هایی از لباس را که اشتباه دوخته اید، بشکافید. بنابراین باید بهترین و مناسب ترین نوع این محصول را در بازار بیابید و با خیالی آسوده آن را خریداری نمایید. تیزی قابل قبول و خوش دست بودن این محصول از مواردی است که باید هنگام خرید به آن توجه نمایید. همچنین این محصولات با تنوع جنسی زیادی در بازار عرضه و به فروش می رسند. با در نظر گرفتن این نکته می توانید با توجه به بودجه و سلیقه خود مناسب ترین آن را خریداری نمایید.

بشکاف لوکس
بشکاف لوکس

رولت خیاطی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

رولت یکی از ملزومات خیاطی به شمار می رود که در زمینه ی انتقال جایگاه دوخت از کاغذ الگو به پارچه ی مورد نظر استفاده می گردد. در مواردی که نیاز است تا جزئیات لباس با دقت بیشتری از الگو کپی برداری گردد این محصول به کمک شما می آید. انتقال الگو مورد نظر به پارچه توسط رولت و کاربن خیاطی انجام می شود. به این صورت که کاربن ما بین کاغذ الگو و پارچه قرار می گیرد و به کمک این محصول روی الگوی مد نظر کشیده می شود تا رد آن بر روی پارچه بیفتند. از این طریق می توان الگو را به صورت دقیق تری به پارچه منتقل کرد. این محصول در بازار دارای نمونه چوبی، فلزی و پلاستیکی می باشد. همچنین هر نوع از این مدل ها نمونه دندانه های تیز و بلند، کند و کوتاه و یا بدون دندانه را شامل می شود. با توجه به دندانه های این محصول کارایی آن نیز متفاوت است. برای مثال از مدل بدون دندانه آن برای انتقال طرح از روی کاربن به پارچه استفاده می شود. این در حالی است که برای علامت گذاری روی پارچه های با ضخامت متوسط مدل دندانه های کند و کوتاه آن کاربرد دارد. از این رو افراد بسته به نوع و جنس پارچه و انتظاری که از آن دارند، می توانند مناسب ترین نوع این محصول را از بازار خریداری کنند.

تنوع رولت خیاطی و کاربرد آنها
تنوع رولت خیاطی و کاربرد آنها

اریب کتان در خیاطی دارای چه جایگاهی می باشد؟

علاوه بر بشکاف از وسایل مهم و پرمصرف دیگری که در هنر خیاطی بسیار مورد توجه افراد و خیاطان قرار می گیرد می توان به نوار های اریب اشاره نمود. در خیاطی برای پوشاندن لبه های لباس و تار و پود آن از نوار اریب استفاده می کنند. این محصول در بازار دارای جنس های متنوعی می باشد، که هر کدام از آنها دارای کاربرد های ویژه ای می باشند. نوار اریب کشی، نوار اریب کتان، نوار اریب مخمل، نوار اریب ساتن و چرم تنها چند مورد از انواع بیشمار این محصول در بازار هستند. این مدل از نوار ها از جمله پرکاربرد ترین نوار های اریب می باشد که در بسیاری از لباس ها مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول به دلیل نخی بودن و جنس آن در دوخت لباس های روزمره و راحتی مورد استفاده خیاطان می باشند. همچنین دارای رنگبندی و طرح بندی متنوعی در بازار می باشند که می توانید با توجه به سلیقه خود و با در نظر گرفتن نوع و رنگ پارچه ی انتخابی بهترین و زیبا ترین نوع آن را خریداری نمایید.

اریب کتان در رنگ های متنوع و جنس های متفاوت
اریب کتان در رنگ های متنوع و جنس های متفاوت

قیچی پرکاربرد ترین وسیله در خیاطی

این وسیله جز اولین و ابتدایی ترین ملزومات خیاطی به شمار می رود. قیچی های مدرن نسبت به گذشته دچار تغییراتی شده اند تا استفاده و کار را برای افراد آسان کنند. این محصول دارای تنوع بسیار زیادی در بازار می باشد و خیاطان می توانند با توجه به نیاز خود یکی از بیشمار انواع آن را خریداری نمایند. هر کدام از این محصولات کارایی منحصر به فرد خود را دارا می باشد:

  • ساده: این محصول را در همه ی خانه ها می توانید مشاهده کنید. در اکثر کار های ابتدایی و روزمره مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ارزان ترین نوع قیچی موجود در بازار می باشد.
  • کاتر برش دستی: این محصول در برش پارچه با حجم زیاد عملکردی شبیه به قیچی دارد. در این مواقع استفاده از کاتر کار را سرعت می بخشد و آسان می کند.
  • زیگزاگ یا دالبری: این محصول در خیاطی حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد. جنس تیغه ی آن باعث می شود تا تار و پود پارچه از هم جدا نشود.

با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم این محصول در صنعت خیاطی پرکاربرد، پر مصرف و متنوع می باشد. از دیگر انواع این محصول می توان به کاتر های برش ضخیم، برش چرم، گلدوزی، جادکمه و … اشاره نمود. یک خیاط ماهر باید نحوه استفاده از هر کدام را به خوبی بلد باشد تا بتواند در زمان مناسب از آن استفاده نماید.

انواع قیچی های خیاطی موجود در بازار
انواع قیچی های خیاطی موجود در بازار

خرید ملزومات خیاطی آنلاین

امروزه خرید اینترنتی در میان مردم در جایگاه ویژه ای قرار گرفته است. شما می توانید ملزومات خیاطی مورد نیاز خود را نظیر قیچی، نخ و سوزن، بشکاف، رولت و … به صورت آنلاین خریداری نمایید. چرا که قادر هستید تنوع بیشمار آنها را در کنار یکدیگر مشاهده نمایید و با مقایسه جنس، ویژگی، قیمت و موارد دیگر مناسب ترین نوع آن را انتخاب نمایید، و آن را درب منزل خود تحویل بگیرید. از این رو هم می توانید در وقت خود صرفه جویی کنید و هم بهترین خرید را تجربه نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس آپ خرازی گلها

×